NRD Начало
Понеделник, 9 Септември 2024
Начало Тонът на времето Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
7407
Тонът на времето

Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Моцарт е казал, че не са важни тоновете, а паузата между тях

| 01 Август 2024, 17:48 ч.
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Снимка © БТА

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Моцарт е казал, че не са важни тоновете, а паузата между тях. Всъщност целият живот е изграден върху ритъма, а за да го има, трябва да има пауза, иначе няма ритъм, няма живот. Това каза художникът проф. Димитър Чолаков, който открива тази вечер самостоятелна изложба живопис във Варненската градска художествена галерия „Борис Георгиев“.  

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.

Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава  образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.

„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.

Барзегар е продуцент на няколко наград

Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн, който излежава присъда в затвор, бе преместен в болница в Ню Йорк с КОВИД-19, което е влошило здравословното му състояние, тъй като той има и други заболявания, предаде Ройтерс. 

Уайнстийн, който е на 72 години, страда от диабет, високо кръвно налягане, спинална стеноза, има течност в сърцето и белите дробове. Освен това дава положителен резултат за КОВИД-19, като има и двойна пневмония.

През февруари 2020 г. съдебните заседатели в Манхатън го признаха за виновен по обвинения в изнасилване. Апелативният съд на Ню Йорк през април отмени присъдата, като установи, че Уайнстийн не е получил справедлив процес. Според решението предходната инстанция е допуснала грешка при вземането предвид на свидетелските показания. Продуцентът отрича всички обвинения, повдигнати срещу него. Възможно е още през септември той да бъде съден о

Нова творба на Банкси - четвъртата за четири дни, се появи днес в Лондон, и беше открадната само час след като загадъчният художник съобщи за нея, предаде АФП. 

Както обикновено известният уличният артист от Бристол публикува в ранния следобед в Инстаграм снимка на най-новото си творение - вълк, нарисуван върху закрепена на покрив сателитна чиния, който сякаш вие срещу Луната. 
       
Час по-късно обаче свидетели са видели как мъже взимат творбата от квартал Пекъм в южната част на столицата и я отнасят със себе си.

Единият от тях казва, че е видял трима мъже, които са носили стълба. 

От лондонската полиция съобщиха, че са били повикани за "кражба на сателитна чиния, съдържаща произведение на изкуството", малко преди 14 часа местно време. 

Полицията каза, че води разследване и че на този етап не са извършени

Филмът "Туистърс" - римейк на блокбастъра "Туистър" от 90-те години на миналия век, разказващ за опустошителни торнада, оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През дебютния си уикенд на екран римейкът, заснет от режисьора Лий Айзък Чун ("Минари"), реализира постъпления от 80,5 милиона щатски долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.  

Според анализаторите това е "изключителен старт" за римейк на приключенски екшън. Сумата надхвърля очакванията с около 30 милиона щатски долара. "Свръхпредставянето" на "Туистърс" напомня на наблюдателите за изключително успешния касов дебют на филма "Опенхаймер" за бащата на атомната бомба, който излезе на екран през същия уикенд миналата година.

Оригиналът "Туистър" от 1996 г. беляза началото на златната ера на компютърно генерираните изображения. 

Самият той се чувства по-добре в своя свят, в който за него е важен процеса на работа. „Дали ще се хареса творбата или не няма значение, щом на мен ми е интересно, значи ще я направя. Рисувам първо за себе си, не се съобразявам с някакви конюнктури и така би трябвало да е с всеки художник. Трябва да си различен, това е най-хубаво на този свят“, сподели Чолаков. 

Той казва това и на студентите си в Шуменския университет, където преподава от 25 години. Убеден е, че младите хора са свестни и се опитва да ги мотивира да създават провокации, да им бъде интересно това, което правят, и да възпитат и другите занапред така. „Казвам им, че трябва да бъдат, каквито искат, не да повтарят нас. Да бъдеш индивидуалност, това е важното“, каза той. 

През периода 1983-1993 г. Чолаков участва в няколко Арт акции и инсталации, за които няма съхранени фото и видео материали или публикации в медии. Повечето са били измислени с неговия много добър приятел Димитър Грозданов в тяхното общо ателие в София. 

„Тези акции бяха възможни в Търговище, защото явно в провинцията имаше по-малък контрол, а и там имах подкрепата на секретаря на партията, племенник на Пенчо Кубадински. Той стоеше зад нас и осигуряваше материали, което му коства отстраняване от Централния комитет на партията“, спомня си Чолаков. 

Първата инсталация, която прави, е „Завързаните камъни“ заедно със Златка Дъбова и Едмонд Демирджиян на международен пленер във Финландия. В една стая свързват камъни с въжета за портрети на участници в пленера, за да покажат връзките, които се образуват между художниците. 

Певецът Ед Шийрън написа коледна песен за нов филм за платформата „Нетфликс“, съобщи Би Би Си. 

Филмът се нарича That Christmas и е анимация, а действието се развива в Съфолк, Източна Англия. 

Сценарист на филма е Ричард Къртис, който живее в Съфолк и е режисьор на филмите „Наистина любов“, „Нотинг Хил“ и „Четири сватби и едно погребение“. Носител е на множество награди, сред които са „Еми“, БАФТА, „Златен глобус“.

Шийрън каза пред Би Би Си, че филмът е много емоционален, вълнуващ и забавен. Певецът допълва, че според него липсват завладяващи анимационни детски коледни филми и че се радва на участието си в създаването на нещо, което децата му биха гледали. „Смятам, че това ще се превърне в основен празничен филм, поне в моя дом“, добави той.

Къртис сподели за Би Би Си, че е развълнуван да работи с Шийрън. „С него сме приятели от много години и

Програмата на тазгодишното издание на инициативата „Лято Арт“, подготвена от Сдружението с нестопанска цел "Клуб култура за Шумен", беше представена от председателя на дружеството Христо Атанасов и секретаря на организацията Надежда Романова. 

„Лято Арт" ще се проведе от 5 до 9 август в двора на Ганушевата къща в Шумен.

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов ще участват в първата вечер на „Лято Арт“. Те ще представят пред публиката в Ганушевата къща свой поетичен спектакъл, съобщи Романова. „Подготвяме и голяма музикална изненада за публиката за първия ден, но още сме в процес на уточняване, добави Атанасов.

Артистичното семейство Иван и Живка Ненкови ще се изяви във втората вечер на „Лято Арт“ с авторски концерт в Ганушевата къща. Иван Ненков е гостувал в Шумен по време на фестивала „Шумен бард", допълни Романова. 

На 7 август в Регион

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ ще се проведе на 3 и 4 август в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“ съобщават от Регионалното сдружение на общини (РСО) "Централна Стара планина“.

Под навеса на менгема в „Боженци“ ще бъде разположено ателието на Деница Венкова, която ще представи занаята „гравиране върху стъкло“. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева ще посрещне почитателите на рисуването наобратно в двора на къщата музей „Баба Райна”. Рисуването на изображение върху задната страна на стъклена повърхност изисква художникът да мисли в обратен ред, да започва с детайлите и да завършва с основния фон.

Преподаватели и студенти от катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" ще запознаят гостите на фестивала с

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгот

Секцията Eastern Promises (Източни обещания) на Международния кинофестивал в Карлови Вари, която се фокусира върху филми, по които още се работи или са в процес на разработване, присъди наградите си, съобщи "Холивуд рипортър". 

Международният кинофестивал в Карлови Вари запълва празнината между талантливите режисьори и техните потенциални партньори с този индустриалният сегмент. Той е отворен към продуценти и режисьори от Централна и Източна Европа, Балканите, бившия СССР, Близкия изток, Северна Африка.

През тази година 39 проекта се състезаваха за финансиране с общ награден фонд от 110 хил. евро в три платформи - Works in Progress, Works in Development - Feature Launch и First Cut+. 

Сред победителите в секцията Works in Progress през тази година са чешко-словашки проект на режисьорката Барбора Халупова с награда от 5 хил. евро, проект на турския реж

Следват „Пътеката“ в Търговище с участието на колеги от страната, в която Грозданов опакова автомобил. В Благоевград Чолаков прави „1, 2, 3, 4, 0“ с керамични тухли, които образуват формата на кръст с идеята, че от кръста (нулата) започваш всички наново, обясни художникът. 

Заснета на видео е акцията „Гърмящата живопис“, но впоследствие записът е изгубен. В нея участват музикантите Йълдъз Ибрахимова, Огнян Видев и Теодосий Спасов, които импровизират пред бяло платно, зад което се взривяват завързани балони с бои. Пиротехниката била направена от специалист от Киноцентъра, но била толкова силна, че изплашила певицата, спомня си авторът. След това отново с Димитър Грозданов в библиотеката в Търговище създават „Гърмящата графика“, при която „взривяват“ тушове върху хартия, дълга двадесет метра. В изложбата във Варна е показана възстановка на инсталация на Чолаков, почит към Владимир Димитров - Майстора. Тя представлява червен плюш, който се спуска от стената върху земята. На него е окачена икона, а под нея са пръснати ябълки, и всеки, който се наведе да си вземе плод, се покланя на иконата. Димитър Чолаков сподели, че по-късно е спрял да прави акции и инсталации, защото са станали масови и по тази причина за него вече са били безинтересни. 

Проф. Димитър Чолаков гостува във Варненската галерия с част от произведенията от изложбата си в галерия „Райко Алексиев” в София, за която бе удостоен с наградата за живопис на името на Владимир Димитров - Майстора, която счита за най-голямото отличие у нас. Поканата към него от страна на директорката на културния институт Доротея Павлова е отдавна. Чолаков сподели, че за него Варненската галерия е сред трите много стойностни в България заедно с "Квадрат 500" и галерията в Кюстендил. „Варна винаги е била специално място за мен. Всички художници тук са ми приятели. Правил съм много изложби в града, работих дълги години с галерия „Теди“ на Йорданка Торнева, още от създаването й“, припомни той. 

Заедно с платната от „Райко Алексиев“, Чолаков представя и нови творби от последните няколко месеца, както и по-стари. За първи път публиката ще види картината „Нощен дъжд“ от 1987 г., която е рисувана с Димитър Грозданов в София. Изложени са и мащабни творби върху плюш, каквато има в "Квадрат 500" със заглавие „Един далечен град“. Има и работи върху шкурка и дърво, които са съзвучни с философията на автора да рисува върху това, което е най-близо до него. За техниката върху плюш той казва, че е интересна, защото с времето материалът избледнява и картината се променя. 

„Аз мислех, че съм измислил това, но се оказа, че великият Пиер Бонар има много картини върху плюш и аз го научих, след като бях направил случайно една работа“, сподели Чолаков. 

Зрителите ще видят и три платна от цикъла с ангели, които са разноцветни, защото според автора всеки сам избира какъв ангел да отнесе душата му.

Димитър Чолаков е роден в Попово. Завършил е "Живопис" в Националната художествена академия в класа на акад. Светлин Русев. От 1990 до 2013 г. е директор на Художествена галерия „Никола Маринов“ в Търговище. През 1999 г. специализира в Cite des Arts в Париж. Има над петдесет самостоятелни изложби в България и в чужбина, участва в повече от сто международни изложби, пленери и симпозиуми. От 2006 г. е професор по живопис в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Изложбата на Димитър Чолаков във Варна се открива тази вечер и ще може да се разгледа до 20 август. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичн ...
Обичайте българската музика, обърна се към публиката Васил Найденов на концерт в Стралджа
Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град. В продължение на два часа жителите и гостите на гра ...
Филмът "Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция
Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума. Носите ...
Изложба „Гората, която създадохме?“ представя „дървета“ от рециклирани тъкани
Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия & ...
Групата "Оейзис" оглави британската класация с дебютния си албум, издаден преди 30 години
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП. Това се случва ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Корейският поп превзема Куба
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес.  Ази ...
Идрис Елба се присъединява към британския премиер в нова коалиция за борба срещу престъпленията с хладно оръжие
Холивудският актьор от британски произход Идрис Елба се присъединява към британския премиер Киър Стармър в рамките на кампания на „Даунинг Стрийт“ №10 за борба срещу пр ...
Поморие ще бъде домакин на арт фестивалa Culturama 2024
Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Wate ...
Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю очароваха Торонто с новия си романтичен филм
Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Tim ...
Симеон Димитров поставя загадка за зрителя в 62 картини
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбел ...
Тикер в 08:00 ч.
Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, ...
Начало Тонът на времето
7407
Тонът на времето

Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство.Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено.

| 01 Август 2024, 17:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Художникът Димитър Чолаков: Целта на артиста е да създаде ново визуално пространство
Снимка © БТА

Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Моцарт е казал, че не са важни тоновете, а паузата между тях. Всъщност целият живот е изграден върху ритъма, а за да го има, трябва да има пауза, иначе няма ритъм, няма живот. Това каза художникът проф. Димитър Чолаков, който открива тази вечер самостоятелна изложба живопис във Варненската градска художествена галерия „Борис Георгиев“.  

Самият той се чувства по-добре в своя свят, в който за него е важен процеса на работа. „Дали ще се хареса творбата или не няма значение, щом на мен ми е интересно, значи ще я направя. Рисувам първо за себе си, не се съобразявам с някакви конюнктури и така би трябвало да е с всеки художник. Трябва да си различен, това е най-хубаво на този свят“, сподели Чолаков. 

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.

Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава  образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.

„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.

Барзегар е продуцент на няколко наград

Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн, който излежава присъда в затвор, бе преместен в болница в Ню Йорк с КОВИД-19, което е влошило здравословното му състояние, тъй като той има и други заболявания, предаде Ройтерс. 

Уайнстийн, който е на 72 години, страда от диабет, високо кръвно налягане, спинална стеноза, има течност в сърцето и белите дробове. Освен това дава положителен резултат за КОВИД-19, като има и двойна пневмония.

През февруари 2020 г. съдебните заседатели в Манхатън го признаха за виновен по обвинения в изнасилване. Апелативният съд на Ню Йорк през април отмени присъдата, като установи, че Уайнстийн не е получил справедлив процес. Според решението предходната инстанция е допуснала грешка при вземането предвид на свидетелските показания. Продуцентът отрича всички обвинения, повдигнати срещу него. Възможно е още през септември той да бъде съден о

Нова творба на Банкси - четвъртата за четири дни, се появи днес в Лондон, и беше открадната само час след като загадъчният художник съобщи за нея, предаде АФП. 

Както обикновено известният уличният артист от Бристол публикува в ранния следобед в Инстаграм снимка на най-новото си творение - вълк, нарисуван върху закрепена на покрив сателитна чиния, който сякаш вие срещу Луната. 
       
Час по-късно обаче свидетели са видели как мъже взимат творбата от квартал Пекъм в южната част на столицата и я отнасят със себе си.

Единият от тях казва, че е видял трима мъже, които са носили стълба. 

От лондонската полиция съобщиха, че са били повикани за "кражба на сателитна чиния, съдържаща произведение на изкуството", малко преди 14 часа местно време. 

Полицията каза, че води разследване и че на този етап не са извършени

Филмът "Туистърс" - римейк на блокбастъра "Туистър" от 90-те години на миналия век, разказващ за опустошителни торнада, оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През дебютния си уикенд на екран римейкът, заснет от режисьора Лий Айзък Чун ("Минари"), реализира постъпления от 80,5 милиона щатски долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.  

Според анализаторите това е "изключителен старт" за римейк на приключенски екшън. Сумата надхвърля очакванията с около 30 милиона щатски долара. "Свръхпредставянето" на "Туистърс" напомня на наблюдателите за изключително успешния касов дебют на филма "Опенхаймер" за бащата на атомната бомба, който излезе на екран през същия уикенд миналата година.

Оригиналът "Туистър" от 1996 г. беляза началото на златната ера на компютърно генерираните изображения. 

Той казва това и на студентите си в Шуменския университет, където преподава от 25 години. Убеден е, че младите хора са свестни и се опитва да ги мотивира да създават провокации, да им бъде интересно това, което правят, и да възпитат и другите занапред така. „Казвам им, че трябва да бъдат, каквито искат, не да повтарят нас. Да бъдеш индивидуалност, това е важното“, каза той. 

През периода 1983-1993 г. Чолаков участва в няколко Арт акции и инсталации, за които няма съхранени фото и видео материали или публикации в медии. Повечето са били измислени с неговия много добър приятел Димитър Грозданов в тяхното общо ателие в София. 

Певецът Ед Шийрън написа коледна песен за нов филм за платформата „Нетфликс“, съобщи Би Би Си. 

Филмът се нарича That Christmas и е анимация, а действието се развива в Съфолк, Източна Англия. 

Сценарист на филма е Ричард Къртис, който живее в Съфолк и е режисьор на филмите „Наистина любов“, „Нотинг Хил“ и „Четири сватби и едно погребение“. Носител е на множество награди, сред които са „Еми“, БАФТА, „Златен глобус“.

Шийрън каза пред Би Би Си, че филмът е много емоционален, вълнуващ и забавен. Певецът допълва, че според него липсват завладяващи анимационни детски коледни филми и че се радва на участието си в създаването на нещо, което децата му биха гледали. „Смятам, че това ще се превърне в основен празничен филм, поне в моя дом“, добави той.

Къртис сподели за Би Би Си, че е развълнуван да работи с Шийрън. „С него сме приятели от много години и

Програмата на тазгодишното издание на инициативата „Лято Арт“, подготвена от Сдружението с нестопанска цел "Клуб култура за Шумен", беше представена от председателя на дружеството Христо Атанасов и секретаря на организацията Надежда Романова. 

„Лято Арт" ще се проведе от 5 до 9 август в двора на Ганушевата къща в Шумен.

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов ще участват в първата вечер на „Лято Арт“. Те ще представят пред публиката в Ганушевата къща свой поетичен спектакъл, съобщи Романова. „Подготвяме и голяма музикална изненада за публиката за първия ден, но още сме в процес на уточняване, добави Атанасов.

Артистичното семейство Иван и Живка Ненкови ще се изяви във втората вечер на „Лято Арт“ с авторски концерт в Ганушевата къща. Иван Ненков е гостувал в Шумен по време на фестивала „Шумен бард", допълни Романова. 

На 7 август в Регион

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ ще се проведе на 3 и 4 август в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“ съобщават от Регионалното сдружение на общини (РСО) "Централна Стара планина“.

Под навеса на менгема в „Боженци“ ще бъде разположено ателието на Деница Венкова, която ще представи занаята „гравиране върху стъкло“. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева ще посрещне почитателите на рисуването наобратно в двора на къщата музей „Баба Райна”. Рисуването на изображение върху задната страна на стъклена повърхност изисква художникът да мисли в обратен ред, да започва с детайлите и да завършва с основния фон.

Преподаватели и студенти от катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" ще запознаят гостите на фестивала с

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгот

Секцията Eastern Promises (Източни обещания) на Международния кинофестивал в Карлови Вари, която се фокусира върху филми, по които още се работи или са в процес на разработване, присъди наградите си, съобщи "Холивуд рипортър". 

Международният кинофестивал в Карлови Вари запълва празнината между талантливите режисьори и техните потенциални партньори с този индустриалният сегмент. Той е отворен към продуценти и режисьори от Централна и Източна Европа, Балканите, бившия СССР, Близкия изток, Северна Африка.

През тази година 39 проекта се състезаваха за финансиране с общ награден фонд от 110 хил. евро в три платформи - Works in Progress, Works in Development - Feature Launch и First Cut+. 

Сред победителите в секцията Works in Progress през тази година са чешко-словашки проект на режисьорката Барбора Халупова с награда от 5 хил. евро, проект на турския реж

„Тези акции бяха възможни в Търговище, защото явно в провинцията имаше по-малък контрол, а и там имах подкрепата на секретаря на партията, племенник на Пенчо Кубадински. Той стоеше зад нас и осигуряваше материали, което му коства отстраняване от Централния комитет на партията“, спомня си Чолаков. 

Първата инсталация, която прави, е „Завързаните камъни“ заедно със Златка Дъбова и Едмонд Демирджиян на международен пленер във Финландия. В една стая свързват камъни с въжета за портрети на участници в пленера, за да покажат връзките, които се образуват между художниците. 

Следват „Пътеката“ в Търговище с участието на колеги от страната, в която Грозданов опакова автомобил. В Благоевград Чолаков прави „1, 2, 3, 4, 0“ с керамични тухли, които образуват формата на кръст с идеята, че от кръста (нулата) започваш всички наново, обясни художникът. 

Заснета на видео е акцията „Гърмящата живопис“, но впоследствие записът е изгубен. В нея участват музикантите Йълдъз Ибрахимова, Огнян Видев и Теодосий Спасов, които импровизират пред бяло платно, зад което се взривяват завързани балони с бои. Пиротехниката била направена от специалист от Киноцентъра, но била толкова силна, че изплашила певицата, спомня си авторът. След това отново с Димитър Грозданов в библиотеката в Търговище създават „Гърмящата графика“, при която „взривяват“ тушове върху хартия, дълга двадесет метра. В изложбата във Варна е показана възстановка на инсталация на Чолаков, почит към Владимир Димитров - Майстора. Тя представлява червен плюш, който се спуска от стената върху земята. На него е окачена икона, а под нея са пръснати ябълки, и всеки, който се наведе да си вземе плод, се покланя на иконата. Димитър Чолаков сподели, че по-късно е спрял да прави акции и инсталации, защото са станали масови и по тази причина за него вече са били безинтересни. 

Проф. Димитър Чолаков гостува във Варненската галерия с част от произведенията от изложбата си в галерия „Райко Алексиев” в София, за която бе удостоен с наградата за живопис на името на Владимир Димитров - Майстора, която счита за най-голямото отличие у нас. Поканата към него от страна на директорката на културния институт Доротея Павлова е отдавна. Чолаков сподели, че за него Варненската галерия е сред трите много стойностни в България заедно с "Квадрат 500" и галерията в Кюстендил. „Варна винаги е била специално място за мен. Всички художници тук са ми приятели. Правил съм много изложби в града, работих дълги години с галерия „Теди“ на Йорданка Торнева, още от създаването й“, припомни той. 

Заедно с платната от „Райко Алексиев“, Чолаков представя и нови творби от последните няколко месеца, както и по-стари. За първи път публиката ще види картината „Нощен дъжд“ от 1987 г., която е рисувана с Димитър Грозданов в София. Изложени са и мащабни творби върху плюш, каквато има в "Квадрат 500" със заглавие „Един далечен град“. Има и работи върху шкурка и дърво, които са съзвучни с философията на автора да рисува върху това, което е най-близо до него. За техниката върху плюш той казва, че е интересна, защото с времето материалът избледнява и картината се променя. 

„Аз мислех, че съм измислил това, но се оказа, че великият Пиер Бонар има много картини върху плюш и аз го научих, след като бях направил случайно една работа“, сподели Чолаков. 

Зрителите ще видят и три платна от цикъла с ангели, които са разноцветни, защото според автора всеки сам избира какъв ангел да отнесе душата му.

Димитър Чолаков е роден в Попово. Завършил е "Живопис" в Националната художествена академия в класа на акад. Светлин Русев. От 1990 до 2013 г. е директор на Художествена галерия „Никола Маринов“ в Търговище. През 1999 г. специализира в Cite des Arts в Париж. Има над петдесет самостоятелни изложби в България и в чужбина, участва в повече от сто международни изложби, пленери и симпозиуми. От 2006 г. е професор по живопис в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Изложбата на Димитър Чолаков във Варна се открива тази вечер и ще може да се разгледа до 20 август. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
Обичайте българската музика, обърна се към публиката Васил Найденов на концерт в Стралджа
Филмът "Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция
Изложба „Гората, която създадохме?“ представя „дървета“ от рециклирани тъкани
Групата "Оейзис" оглави британската класация с дебютния си албум, издаден преди 30 години
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Корейският поп превзема Куба
Под прожектора
Идрис Елба се присъединява към британския премиер в нова коалиция за борба срещу престъпленията с хладно оръжие
Калейдоскоп
Поморие ще бъде домакин на арт фестивалa Culturama 2024
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.